czwartek, 21 sierpnia 2014

TRUCHAS SWEETPOTATO (SŁODKIE PIEROŻKI)


Mieszkając na Teneryfie oczywiście nie mogłam się powstrzymać przed próbowaniem różnych słodkości. Jednym z bardzo typowych ciastek, które tradycyjnie przygotowuje się na święta Bożego Narodzenia jest Truchas. Wyglądem przypominają pierogi. Jest to kruche ciasto ze słodkim nadzieniem z batatów lub włosa anielskiego, smażone na głębokim tłuszczu. Czasem bywają również pieczone.
Pierogi są wielkości dłoni. Nadzienia jest w nich dużo. No i jak dla mnie ( oczywiście kwestia smaku) stanowczo za słodkie.
Nie mogłam się powstrzymać i przygotowałam dla rodziny na spróbowanie mini wersję tych ciasteczek. Wszystko jest jak w przepisie, ale z ilością pół małej łyżeczki nadzienia, stanowczo smaczniejsze.


1 kg mąka
250 ml białego wina
250 ml oleju
1/2 łyżeczki anyżu

lub inny przepis:
4 szklanki białej mąki
2 czubate łyżeczki. cukru
225 g zimnej margaryny (8-uncji )
225 ml zimnej wody
szczypta soli

Do napełniania:

1 kg batatów
200 g migdałowy
200 g rodzynki
1/2 szkl z anyżu
100 g cukier
1 łyżeczka cynamonu
skórka z 1 cytryny (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

W pierwszej kolejności, dzień wcześniej, przygotowujemy nadzienie.
Słodkie ziemniaki myjemy, obieramy i kroimy w mniejsze kawałki. Następnie gotujemy je w wodzie, aż będą miękkie. Potrwa to około 30 min. Miękkie ziemniaki wyjmujemy z wody i gdy przestygną rozgniatamy je na gładką masę. Dodajemy do niech resztę składników i dokładnie mieszamy. Migdały przed dodaniem zalewamy gorącą wodę, pozostawiamy na 20 min. Po tym czasie obieramy ze skórki i drobno siekamy.
Gotową masę zostawiamy w lodówce na 24 godziny.

Ciasto I:

Do miski wlać wino, olej, anyż i dokładnie wymieszać. Następnie dodać mąkę i zagnieść ciasto, aż będzie gładkie. Gotowe ciasto rozwałkować, wyciąć kółka o średnicy ok 10 cm. Na każdy z placków nakładamy łyżeczkę nadzienia. Placek składamy na pół, sklejamy brzeg i następnie dociskamy jeszcze widelcem robiąc wzorek. Gotowe pierożki smażymy na głębokim, gorącym tłuszczu na złoty kolor.
Po przestudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Ciasto II:

Wsypujemy do miski mąkę, sól i cukier. Następnie dodajemy pokrojone na cienkie kawałki, zimne masło i rozgniatamy, aż się połączy z mąką. Pomału dodajemy zimną wodę i zagniatamy ciasto, aż będzie gładkie. Nie można wyrabiać ciasta zbyt długo, ponieważ staje się twarde. Gotowe ciasto umieszczamy na 30 min w lodówce.
Gotowe ciasto rozwałkować, wyciąć kółka o średnicy ok 10 cm. Na każdy z placków nakładamy łyżeczkę nadzienia. Placek składamy na pół, sklejamy brzeg i następnie dociskamy jeszcze widelcem robiąc wzorek. Gotowe pierożki poukładać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, posmarować roztrzepanym żółtkiem. Piec w nagrzanym piekarniku ok 15 min ( można obrócić, aby z dwóch stron zarumieniło się na złoty kolor. Gotowe pierożki podawać lekko ciepłe obsypane cukrem pudrem.

Uwaga!! Pierożki z II ciasto również można smażyć w głębokim, gorącym tłuszczu na złoty kolor.

Uwaga!! Farsz kłaść najlepiej pojedynczo na placuszki i od razu sklejać. Lepiej sklejają się, gdy nadzienie położymy na stronę, która przylega do stołu. Z wierzchu ciasto bardzo szybko wysycha i nie chce się po chwili sklejać.

Brak komentarzy: