niedziela, 17 sierpnia 2014

SURÓWKA Z KORZENIA SELERA

Seler zarówno naciowy jak i korzeń, jest nie tylko smaczny, mało kaloryczny, ale przede wszystkim bardzo zdrowy.
Ma dużo właściwości odżywczych i zdrowotnych, dlatego od dawien dawna ludzie korzystali z jego dobrodziejstw. Seler jest bogaty w witaminy: A, C, E, PP, witaminy z grupy B, a także kwas foliowy. Zawiera sporo: wapnia, potasu, cynku oraz żelazo i magnez.
Seler dostarcza nam również takich związków jak flawonoidy, które działają przeciw zapalnie i antyoksydacyjnie oraz furanokumarynę. Te składniki działają moczopędnie, rozkurczająco na mięśnie gładkie i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Picie soku z selera polecane jest szczególnie osobą z kamicą nerkową, z zaburzeniami nerek.
Seler poleca się osobą na diecie, ze względu na niską kaloryczność i działanie oczyszczające. Pobudza przemianę materii, oczyszcza z toksyn, wspomaga układ pokarmowy, zwiększa wydzielanie żółci w woreczku żółciowym.
Seler działa uspokajająco, przeciw depresyjnie i przeciwbólowo. Wzmacnia układ odpornościowy, obniża ciśnienie tętnicze, polepsza pracę serca i chroni przed nowotworami.
Picie soku z selera polecam wszystkim panią dbającym o urodę, gdyż sok nie tylko oczyszcza organizm i likwiduje obrzęki, ale także dobroczynnie wpływa na naszą skórę ( nawilża ją i wygładza), włosy i paznokcie.

1 mały seler
1-2 jabłka
garść rodzynek
1 łyżka jogurtu greckiego (ew. 1 łyżka majonezu i 1 łyżka jogurtu)
1 łyżeczka soku z cytryny
cukier

Sposób przygotowania:

Seler i jabłka dokładnie myjemy, obieramy i ścieram na średnich oczkach tarki. Wszystko obficie skrapiamy sokiem z cytryny, aby surówka nie ściemniała.
Rodzynki zalewamy gorącą wodę i pozostawiamy do ostygnięcia. Seler, jabłko oraz rodzynki przekładamy do jednej miski. Dodajemy jogurt, doprawiamy odrobiną cukru i mieszamy delikatnie do momentu kiedy wszystkie składniki się połączą.
Surówkę przed podaniem warto schłodzić przez pół godziny w lodówce.

Uwaga! Surówkę można również wzbogacić o posiekane orzechy włoskie lub słonecznik. Zamiast jabłka można dodać ananas. A zamiast rodzynek dla odmiany można dołożyć żurawinę lub drobno pokrojone morele suszone.
Każda opcja jest pyszna,

Brak komentarzy: