sobota, 24 maja 2014

RZERZUCHA

Rzeżucha wielu osobą kojarzy się głównie z dekoracją na wielkanocnym stole, symbolizującą odradzające się życie oraz siły witalne. Zapominamy, że jest ona bombą witaminową, którą warto jeść na co dzień, a nie tylko od święta. 
Rzeżucha dawniej zwana pieprzycą pochodzi z Afryki i Azji. Do Europy dotarła dzięki Rzymianom. W Polsce zaś pojawiła się ok XV wieku.
Roślina ta jest skarbnicą witamin ( A, B1, B2, C,E, K, PP),żelaza, wapnia, kwasu foliowego, magnezu, fosforu, chromu, jodu, siarki oraz soli mineralnych.
Jej smak jest intensywny i lekko pikantny.
Cudowne, zdrowotne właściwości rzeżuchy znane są od dawna. 
Bogate źródło witamin i minerałów wzmacnia nasz organizm, dodaje witalności, chroni przed wirusami i aktywizuje nasz układ immunologiczny. 
Reguluje zaburzenia tarczycy. Wspomaga trzustkę. Obniża poziom cukru we krwi ( zalecana w diecie cukrzyków). Przyspiesza trawienie, oczyszcza z toksyn i dezynfekuje układ moczowy. Dobrze wpływa na stan oczu, skóry, włosów i paznokci ( stosowana w leczeniu łojotoku i trądziku).
Dzięki witaminie PP rozszerza naczynia krwionośne i usprawnia nasz mózg.
Zalecana przy anemii, w chorobach układu krążenia oraz w chorobach reumatycznych i osteoporozie.
Dawniej stosowana była w leczeniu rwy kulszowej, bólach głowy, w profilaktyce gruźlicy.
Służyła do dezynfekowania jamy ustnej, układu pokarmowego, zwalczaniu pasożytów jelit, leczeniu skórnych owrzodzeń i wyprysków.
Uwaga!: osoby ze schorzeniami nerek powinny unikać jedzenia rzeżuchy w nadmiarze (działa moczopędnie, co może doprowadzić do zapalenia pęcherza). 
Ale kilka porcji wielkości łyżeczki od herbaty w ciągu doby nie zaszkodzi, a w zupełności wystarczy.

Zastosowanie:
Najlepiej spożywać ją na surowo, jako dodatek do kanapek, surówek, sałatek, twarożków lub masła. Można nią posypać zupy, sosy, ziemniaki czy jajecznicę.
Nie powinna być stosowana jako składnik do marynat, ponieważ traci żelazo.

Z rośliny możemy przygotować napój regenerujący: 2-3 łyżeczki soku wyciśniętego ze świeżej rzeżuchy rozcieńczamy w szklance wody i pijemy na czczo.
Świeżym sokiem z rzeżuchy można przemywać przebarwienia na skórze lub rozcieńczyć go z wodą i zastosować jako odżywkę do włosów (pobudzi ich wzrost).

Hodowanie rzeżuchy.
Możemy ją uprawiać przez cały rok na kuchennym parapecie. Wystarczy wysiać ją na watę lub ligninę na talerzyku i codziennie podlewać. A po około 5-6 dniach możemy delektować się jej smakiem i korzystać z jej zbawiennych właściwości.
Rzeżucha powinna stać w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Ścinamy ją nożyczkami.
 

Brak komentarzy: