czwartek, 19 grudnia 2013

CIASTO NA PIEROGI

Pierogi znane są w Polsce od XIII w. Dotarły do nas z dalekiego wschodu. Potrawa ta jest również bardzo popularna na Litwie, Łotwie, Białorusi, w Rosji, Chinach, Japonii, we Włoszech i Niemczech. Kształty i nazwy są przeróżne (pielmieni, wareniki, ravioli, tortellini, wonton, guo tie, jiaozi, maultaschen).
Nieważne jak się nazywa, jest to po prostu różnego rodzaju farsz zawinięty w ciasto. Można je gotować, piec albo smażyć. Każde są pyszne. 

Rodzajów ciast również jest kilka. I każdy musi 
zdecydować, które lubi najbardziej.
To ciasto jest miękkie i nie wysycha tak szybko. Jest to ważne podczas długiego czasu klejenia. Z podanej porcji otrzymuję 50 szt. pierogów.

500 g mąki pszennej
50 g masła
1 jajko
2 żółtka
ok 250 ml wody
1 łyżeczka soli
olej

Sposób przygotowania:

Mąkę wsypuję do miski i dodaję miękkie masło. Zagniatam mąkę z masłem jak przy cieście kruchym. Następnie należy dodać jajko, żółtka, sól i małymi porcjami ciepłą wodę. Zagniatać ciasto, aż będzie miękkie i gładkie.
Odkroić kawałek ciasta i rozwałkować na placek grubości ok 2 mm. Resztę ciasta przykryć serwetką.
Z rozwałkowanego ciasta wykroić koła o średnicy ok 5 cm. Na każdy krążek nałożyć ok łyżeczki farszu, złożyć na połowę i skleić dokładnie brzeg. Należy uważać by farsz nie dostał się na brzeg, ponieważ ciasto się źle sklei. Gotowe pierogi odłożyć pod ściereczkę, aby nie obeschły.
W garnku zagotować wodę z solą i 2 łyżkami oleju. Pierogi wrzucać na gotującą się wodę, po wypłynięciu gotować jeszcze przez chwilę.
Gorące pierogi podawać polane masłem, lub skwarkami albo cebulką przesmażoną na oliwie.

II CIASTO

500 g mąki
1 łyżeczka soli
250 ml wody
ok 1/2 szkl oleju

Sposób przygotowania:

Mąkę wsypuję do miski i dodaję sól i oliwę. Zagniatam dodając małymi porcjami dobrze ciepłą wodę. Ciasto zagniatam, aż będzie jednolite i gładkie.
Reszta procedury jak wyżej



Farsz może być przeróżny z : mięsa podsmażonego lub surowego (kołduny litewskie), ze świeżej lub kiszonej kapusty z grzybami, z samych grzybów, z kaszy gryczanej, twarogu na słodko lub ostro z cebulą, z soczewicą, szpinak i inne warzywa. Można również przygotować je na słodko z owocami, czekoladą, marmoladą

Ciekawostki

"kurniki" – duże pierogi weselne z różnymi nadzieniami, zawsze z dodatkiem mięsa kurzego
"knysze" – pierogi żałobne, podawane na stypie
"koladki" – pieczone w styczniu, w okresie kolędowania
"hreczuszki" – przyrządzane z mąki gryczanej
"sanieżki" i "socznie" – słodkie pierożki pieczone najczęściej z okazji imienin.

Brak komentarzy: